    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    S014
    Output HP:
    0.75 Hp
    Output KW:
    0.56 kW
    Voltage:
    115/230 V
    Phase:
    1
    Speed (RPM):
    1725 rpm
    Frame Size:
    56
    Mounting:
    Rigid Base
    Enclosure:
    Drip Proof
    Product Drawings1:
    S014.pdf
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Nameplate Specifications
    Phase: 1 Output HP: 0.75 Hp
    Output KW: 0.56 kW Voltage: 115/230 V
    Speed: 1725 rpm Service Factor: 1
    Frame: 56 Enclosure: Drip Proof
    Thermal Protection: No Protection Efficiency: 70 %
    Ambient Temperature: 40 °C Frequency: 60 Hz
    Current: 10.4/5.2 A Power Factor: 71
    Duty: Continuous Insulation Class: B
    Design Code: NO DESIGN CODE KVA Code: J
    Drive End Bearing Size: 6203 Opp Drive End Bearing Size: 6203
    UL: Recognized CSA: Y
    CE: Y IP Code: 22
    Number of Speeds: 1
    Product Videos
    Custom Field
    Output HP 0.75 Hp
    Output KW 0.56 kW