  • R322B, 3 & 2 HP, 3 Ph, 60 & 50 Hz, 230/460 & 200/400 V, 1800 & 1500 RPM, 100L Frame, TEFC, Cast Iron Motor, TCA2P22AE211GAA009
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    R322B
    Output HP:
    3 Hp
    Output KW:
    2.2 kW
    Voltage:
    230/460 V
    Phase:
    3
    Speed (RPM):
    1770 rpm
    Frame Size:
    100L
    Mounting:
    B3
    Enclosure:
    Totally Enclosed Fan Cooled
    Product Drawings1:
    R322B.pdf
    Manufacture:
    Marathon
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Nameplate Specifications
    Phase: 3 Output HP: 3 & 2 Hp
    Output KW: 2.2 & 1.5 kW Voltage: 230/460 & 200/400 V
    Speed: 1770 & 1475 rpm Service Factor: 1.15 & 1.15
    Frame: 100L Thermal Protection: No Protection
    Efficiency: 89.5 & 85.3 % Ambient Temperature: 40 °C
    Frequency: 60 & 50 Hz Current: 7.8/3.9 & 7/3.5 A
    Power Factor: 80 Duty: Continuous
    Insulation Class: F Design Code: N (IEC)
    KVA Code: M Drive End Bearing Size: 6206
    Opp Drive End Bearing Size: 6206 Enclosure: Totally Enclosed Fan Cooled
    UL: Recognized CSA: N
    CE: Y IP Code: 55
    Number of Speeds: 1 Efficiency Class: IE3
    Product Videos
    Custom Field
    Output HP 3 Hp
    Output KW 2.2 kW
    Voltage 230/460 V
    Phase 3
    Speed (RPM) 1770 rpm
    Frame Size 100L
    Mounting B3
    Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled
    Product Drawings1 R322B.pdf
    Manufacture Marathon
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×